Hírek : Ünnepi extra cikk:Hol vagytok, ti régi játszótársak? |
Ünnepi extra cikk:Hol vagytok, ti régi játszótársak?
Kandikó Csanád 2006.12.25. 21:50
Hol vagytok, ti régi játszótársak? Ezeket kérdezgetik gyakran a Manchester United, Liverpool, ls az Arsenal vezetői, szurkolói.
Erre ebben a cikkben megadom a választ!
Nem hiszem, hogy lenne oloyan ember, akinek rémlene, egy olyan név, hogy Leicester Fosse vagy Forfar Athletic, Newcastle East End, Edgley, Play Up Ilkeston stb... Nem rémlik? Nem csodálkozok. És olyan, hogy Corinthiasiak? Olyan sem, pedig utóbbi a legerősebb amatőr csapat volt a maga idejében, és a brazil Corinthiast is róluk nevezték el.
Ezeket a klubbokat úriemberek hozták létre a saját szórakozásuk érdekében. Az angol futball profivá tétele után eltűntek ezek a csapatok a süllyesztőben. Kiszorították őket a profik.
Anglia legrégibb még létező klubbja a Notts County most a negyedik vonalban szerénykedik, úgy, hogy jelenleg a nyolcadik.
A futball jelenlegi formáját a Public Schooloknak(nyilvános iskoláknak) köszönheti, közülük is az oxfordi, és a cambridgei hallgatóknak. Most-e két csapat a "félprofi" ötödik ligában szerénykedik.
Körülbelül nyolc hónapja láttam egy műsort a Duna Tv-n ami arról szólt, hogy hogy teszik tönkre a nagy csapatok a kicsiket. Pont az előbb említett Oxford United elnökével volt rajt egy beszélgetés, talán 1991-ből, akkor még harmadik ligások voltak. Az elnök azt mondta, hogy a TV-s közvetítések elkerülik a kis csapatokat.
A XIX. század végén álandó középcsapat volt az Accrington Stanley, most pedig a 4. ligában szerénykedik.
Vannak azért még csodák. Például az, hogy a Wigan Athletic három év alatt három osztályt ugorva most egy első osztályú középcsapat. Vagy a nála sokkal szerényebb keretből gazdálkodo Southend United most második ligás(bár ott a sereghajtó).
A negatív csodák közé tartotik a Nottingham-Derby-Leicester térség mélyrepülése. Az ex BEK győztes Nottingham Forrest, melyet a nottinghami egyik pubjában alapítottak most a harmadik ligában van, úgy, hogy a 2002-03-as szezont az első osztályban töltötte. A Leicester City régebben él-középcsapat volt, de most csak a második ligában szerénykednek, úgy mint a régi futballjáról híres Derby.
Angliában azért lehetséges az, hogy az első négy ligában csupa profi csapatok vannak,sőt a negyedik-ötödikben is vannak olyan játékosok akik a futballból élnek, hogy a 2004-es negyedik ligában a legrosszabb átlagnézetségge is 2400 körül mozgott. Leicesterben nem nagy meglepetés, ha teltház van a Walter's Stadiumban. A Kings Lynn-Oldham Athltic meccsre is több mint 6000 néző volt kíváncsi, sőtt még a szomszádos házak ablakából, erkélyéről tetejéről(!) is nézték a meccset.
A híres bradfordi stadion tűz óta már csak szinte az ötödik, és annál alsóbb ligás csapatoknál van fakeretű lelátó, és állóhely. Az angolok stadionjai nagyon szépek.
Egy angol másodosztáyú középcsapat évi büdzséje nagyobb, mint Magyarországon egy NB1-es élcsapaténak.
Ezt így összegezve kiderül, hogy a kiscsapatok a pénz miatt mennek tönkre.
Az Arsenalnak, és a többi nagyágyúnak még legalább két évet kell várnia arra, hogy egy régi jó csapattal játtszon.
|